„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Počítače, weby

Nefunguje to! aneb jak napsat dotaz

napsal Joker, 7.7.2008 16.40:39, naposledy upraveno 8.12.2010 14.50:37

Už pár let navštěvuji diskusní fórum na diskuse.jakpsatweb.cz (plus některá další). Za tu dobu jsem si všiml, že spousta lidí má talent formulovat dotaz buď tak, že ho nikdo nepochopí, nebo tak, že nikdo nemá chuť na něj vůbec odpovídat.

V tomto článku se pokusím shrnout nejčastější chyby, které jsem u otázek viděl, a tipy, jak se jich vyvarovat.

(22.9.2009: Rozšířil jsem bod 5 o dvě "základní otázky")
(8.12.2010: Pro usnadnění odkazování přímo na jednotlivé chyby -a jako připomínku, že to jde- jsem na přidal rychlou navigaci)

Přímé odkazy na obvyklé chyby: 1 (za mě), 2 (vlastní snaha), 3 (kde se ptát), 4 (vyhledávání), 5 (popsat problém), 6 (čeština), 7 (nakopávání)

Základní poučky

Je dobré si pamatovat dvě věci:

  1. Je hodně lidí, které prostě baví řešit problémy v oboru, ve kterém se vyznají, případně prostě někomu radit a pomáhat. Nicméně pokud jste na veřejném diskusním fóru a ne na placené podpoře, není nikdo povinen váš problém řešit. Nelze po nikom vyžadovat, aby ve svém volném čase zadarmo řešil mé problémy, a pokud už to dělá, je na místě být dotyčnému vděčný.
  2. K řešení problému je potřeba, aby člověk, který zná odpověď, si dotaz přečetl a napsal odpověď. Čím zajímavější a lépe popsaný problém, tím větší pravděpodobnost, že se tak stane.

Obvyklé chyby

1. Udělejte to za mě

Napište mi někdo program, který bude dělat...

Obvyklá reakce: Co za to?

Je dost lidí ochotných někomu poradit nebo pomoci v oboru, o který se zajímají. Ale mezi poradit a udělat celou tu práci za někoho je velký rozdíl. Samozřejmě jsou i lidé ochotní za někoho tu práci zadarmo udělat. Potíž je, že lidí, kteří budou čekat s nataženou rukou, až jim někdo něco zadarmo dá, je daleko více. Pokud chcete, aby pro vás někdo udělal nějakou práci, počítejte s obvyklým modelem- někdo pro mě něco udělá, já mu za to něco dám.

2. Má vůbec smysl se ptát?

Nepřestane mě udivovat, kolik lidí je ochotných napsat dotaz do diskuse a pak strávit desítky minut čtením a psaním příspěvků ohledně problému, který by sami vyřešili do minuty, kdyby se o to vůbec pokusili.

3. Má smysl se ptát zrovna tady?

Stejně jako se asi do pekařství nechodíte ptát na zahradní bazény, není úplně nejlepší nápad napsat svůj dotaz "prostě do nějaké diskuse". Pokud se dotaz například týká nějakého počítačového programu, je docela velká šance, že ten program bude mít své webové stránky, na kterých je mnohdy i diskusní fórum věnované danému programu. Jinak je dobrý nápad použít třeba vyhledávač pro nalezení nějakého tematicky podobného diskusního fóra, přečíst si tam pravidla, projít nadpisy příspěvků, zda se tam řeší podobné věci, a případně po použití vyhledávání položit dotaz.

4. Hledej, šmudlo!

Zejména pokud danou diskusi nesledujete pravidelně a píšete tam první příspěvek, je dobré nejdřív použít vyhledávání. Pokud nevrátí žádný odpovídající výsledek, zkuste ještě jednou či dvakrát vyhledat s jinak formulovaným dotazem. Existuje-li nějaké téma "FAQ", "Často kladené otázky" a podobně, vyplatí se ho alespoň prolétnout, jestli tam náhodou daný problém není.

Lidé, kteří toho o problému hodně vědí a mohli by vám nejspíše pomoci, totiž na fórum nejspíše chodí často a pokud vámi založené téma je za poslední týden už desáté se stejnou otázkou, mohou být reakce poněkud nevrlé.

5. Nefunguje to!

Naprogramoval jsem skript, ale nefunguje. Proč?

Obvyklá reakce: Asi to bude rozbitý.

Stručný a výstižný popis problému výrazně zvýší šance na jeho rychlé vyřešení. Například pokud dotaz zní: Nefunguje mi tento skript + 4 obrazovky zdrojového kódu... kdo bude mít náladu procházet ten zdrojový kód a hledat v něm chyby? Vždy se snažte popsat, v čem spočívá problém- co to má dělat a nedělá, nemá dělat a dělá. Pokud program zobrazí nějaká chybová hlášení, napište jejich text. Samozřejmě ještě před položením otázky si text toho chybového hlášení zkuste vyhledat třeba na Google.

Snažíte-li se odhalit chybu v nějakém programu či kódu a nevíte jak problém popsat, napište alespoň odpověď na tyto dvě otázky:

  1. Co chcete, aby to dělalo?
  2. Co to dělá ve skutečnosti (tj. jak se skutečné fungování liší od toho, co chcete)?

6. rozbylo se to!!!!!!!! plz help!!!!!!!!

Obvyklá reakce: Chtělo by to novou klávesnici, na téhle se zasekává vykřičník.

Pro někoho možná podobný text vypadá "cool", ale hodně čtenářů se ani nebude obtěžovat číst dále. Chcete-li rychle vyřešit problém, zkuste napsat stručný a výstižný titulek, shrnující podstatu problému. To obvykle přiláká k tématu právě lidi, kteří tomu rozumějí, případně kteří (vy)řešili podobný problém. Dál je dobré psát srozumitelně česky, aby když někdo uvidí titulek na hlavní stránce v seznamu témat, při představě, že podobným stylem bude napsaný i celý dotaz raději rovnou nepřeskočil na další dotaz.

K té češtině pár tipů: NEPIŠTE VELKÝMI PÍSMENY. MeziSlovySeDělajíMezery, pokudMož noNeU prostředSlov. V češtině se na konci věty nikdy nepíše více než jeden vykřičník nebo otazník!!!!!!!!!!!!!!!! L33t sp34k m0ž|\|á \/yp4dá c001, ale blbě se to čte. Problemy s diakritikou na webovych strankach jsou dnes uz doufejme minulosti, takze je lepsi ji pouzivat.

7. Haló! Nikdo neví?

Diskusní fórum není chat, nečekejte, že váš problém někdo vyřeší během deseti minut. Poslat do svého tématu další odpověď a tím ho "nakopnout", aby bylo zase nahoře v seznamu, se může zdát jako dobrý nápad, ale v diskusích většinou bývá proti pravidlům tzv. multi-post, tj. posílání řady vlastních odpovědí, aniž by reagoval i někdo jiný, takže si uvědomte, že pokud nebude nikdo reagovat, většinou můžete vlastní téma "nakopnout" maximálně jednou nebo dvakrát. Pokud téma "nakopnete" po deseti minutách, všichni aktuálně přítomní na fóru tam pravděpodobně byli i před těmi deseti minutami, otázku už četli a za tu dobu asi odpověď nezjistili, takže se tématem nebudou dál zabývat. Ublížené reakce typu "Nojo, všem tu odpovídáte, jen na moje otázky nikdo nereaguje :(((" se taky daleko spíše stanou terčem posměchu, než aby vedly k vyřešení problému.

Ještě horší taktika než "nakopávat" vlastní otázku je založit nové téma s úplně stejnou otázkou. Pokud daná diskuse má nějaké fungující moderátory, s pravděpodobností hraničící s jistotou bude nové téma zlikvidováno.


[1] od: DD × (8.7.2008 11.21:10)
Klasicky syndrom vsech diskuznich skupin. Za me teda +1 :)

[2] od: Joker ® (8.7.2008 11.47:20)
DD: Nojo :-) Ona většina článků v sekci "Počítače, weby" vzniká tak, že mě přestane bavit něco pořád dokola opakovat, tak to napíšu jako článek sem a potom už jen odkazuju :-D

[3] od: mirek × (18.8.2008 17.59:04)
dobrý den,prosím o radu..... nelze se přihlásit na e-mail " na seznamu " pořád to po mně žádá správné heslo!... nechal jsem si zaslat již dvakrát nové heslo ale bez úspěchu..... děkuji za odpovědˇ mirek.

[4] od: Joker ® (19.8.2008 10.22:08)
mirek: Ano, děkuji za názorný příklad toho, jak se to nemá dělat. Přesně o tom jsem psal v článku :-)

[5] od: Weru × (19.8.2008 12.30:03)
Míra jedl (dů)vtipnou kaši.:D A Joker jí baští od malička místo přesnídávky (tentokrát bez ironie), super článek! :up:

[6] od: Josef × (22.1.2009 13.26:20)
Nene! Míra 2x chtěl po Seznamu.cz nové heslo, ale seznam se na něj 2x vykašlal - tvrdí Míra :-)

[7] od: Joker ® (22.1.2009 17.24:16)
Josef: To je sice bezva, ale viz bod 3. v článku. Jaká je naděje na vyřešení problému s e-mailem na Seznamu v komenářích pod článkem o psaní dotazů do diskusí na osobním webu člověka, který Seznam zná leda tak z pohledu "běžného uživatele"?

[8] od: Shagy × (2.4.2009 10.39:07)
Pěkný článek, ale je šance, že jí bude onen např. nedočkavec číst když mu hodíš odkaz? To radši napíše honem do dalších pěti diskuzních fór a na nějaký článek "jak napsat dotaz" se podle mě vykašle. Ale jinak je to napsaný fakt dobře.

[9] od: X-Ray × (6.6.2009 9.42:46)
Nekdo mi to do fora poslal a ja si to precetl (Shagy)

[10] od: Wikman × (25.8.2009 13.46:49)
JJ ten článek je opravdu v pohodě, stručný a výstižný, u mě taky za jedna. p.s.: Byla by možnost si jej vypůjčit na fórum?

[11] od: Joker ® (22.9.2009 14.44:37)
[10]: Odkazy samozřejmě uvítám :), při zkopírování textu z článku někam jinam bych prosil uvést odkaz na původní článek.

[12] od: krata × (9.3.2010 23.25:44)
To je klasika :-) Budu tento článek linkovat tazatelům u nás v poradně (pc.poradna.net)

[13] od: piiiiiiip × (25.5.2010 16.06:39)
Ahoj,udelal sem si na svem webu registraci a prihlasil se.Kdyz sem se chtel kouknout do „Tajne stranky''neslo to a napsalo mi to ze je to jen pro registrovane Kod:<?php if(!isset($_SESSION['prihlasen']) and @$_SESSION['prihlasen']!=1){ echo "<h1>Tato stránka je jen pro registrované</h1>"; exit; } ?> <h1>Tajný obsah</h1> <p> šíleně tajné </p> >

[14] od: peta × (30.7.2010 12.36:29)
Mozna pridat priklad nejcastejsich pojmenovani temat: Help, pomoc, nefunguje mi to... Mozna zminit, ze odpovedi se shromazdi na takovem foru jako ma jpw zhruba do 2 dnu. Mno, a napsat ten clanek nejak strucneji :)

[15] od: jksdf × (8.9.2010 15.09:13)
Skvelá práca, vymenúva to asi úplne všetky hlúposti, ktoré sa dajú na diskuse.jakpsatweb.cz nájsť.

[16] od: Darker × (13.9.2010 18.05:52)
Paráda.

[17] od: tombik × (18.12.2010 22.26:08)
Máš pravdu! Nejenom na jakpsátweb ale i jinde.

[18] od: × (27.12.2015 15.08:56)
.

[19] od: Miro × (17.1.2017 4.47:01)
1

[20] od: Marian × (4.4.2022 18.40:07)
Na W3 schools je všechno, teda téměř všechno. Tam se učím :)

Přidat nový komentář