„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Nový Sweb: Neztratit stopu!

napsal Joker, 31.1.2009 1.14:22, naposledy upraveno 31.1.2009 1.14:22

Přišel mi e-mail od Seznamu, že aktualizují Sweb. Bylo na čase, řekl bych. Sweb se skoro nezměnil od doby, kdy jsem tam před lety dával své úplně první pokusy o webové stránky. V dnešní době je Sweb zajímavý leda jednu-dvě statické stránky šetřících grafikou, které autor chce někam umístit zadarmo a nechce tam mít reklamu.

Pustil se tedy Seznam do akce "Dohnat a předehnat"?

Nakolik koukám na popis změn, spíše než "Dohnat a předehnat" bych to nazval "Neztratit stopu". Seznam se pohnul směrem za ostatními poskytovateli bezplatného prostoru pro webové stránky, ale zdá se, že se hodlá stále držet v bezpečné vzdálenosti.

Jaké jsou tedy hlavní změny, o kterých Seznam píše:

  • Místo adresáře (sweb.cz/jmeno) bude subdoména (jmeno.sweb.cz)
  • Bezplatný program dostane prostor 100MB (doteď to byl dnes už legrační 1MB).
  • PHP skripty (ovšem, nakolik jsem vyrozuměl, u bezplatného programu nebude databáze)
  • Zavádí se reklama
  • Zruší se možnost přesměrovat na Sweb svou doménu
  • Placený program za 60Kč měsíčně bez reklamy, s 2GB prostoru a MySQL databází

Bezplatný program mi připadá jako "takový horší WebZdarma". Upřímně řečeno, pokud bych srovnal Sweb s asi největšími konkurenty- WebZdarma a IC.cz, nevidím moc důvod, proč brát zrovna SWeb. Konkurence nabízí více prostoru, databázi, možnost si vybrat z více domén.

Placený program je řekl bych zhruba srovnatelný s placeným hostingem. Možná jako "skladiště souborů" by se hodil ten 2GB prostor, ale tam bude možná zase omezující limit velikosti souboru. Jinak bych si asi raději pořídil "profesionální" webhosting.

Možná je škoda, že se Seznam nepokusil buď jít svou vlastní cestou a představit něco jiného než mají ostatní (možná ten "nafukovací" model starého Swebu, ovšem v cenách odpovídající dnešní realitě, by nebyl zlý), nebo alespoň jít stejnou cestou, ale ostatní předběhnout (když už nic, vždy jde lákat na prostor. Řekněme gigabajt by se marketingově vyjímal a při limitu velikosti souboru 40MB pochybuju, že by to pro Seznam bylo nějak nebezpečné. K tomu alespoň omezenou databázi a už by to vypadalo zajímavě).

Takhle to vypadá, jako by Sweb někam vykročil a pak si to zase rozmyslel, nebo jako by postačujícím cílem bylo "že ty parametry nebudou vypadat tak trapně jako předtím".


[1] od: Mistr × (31.1.2009 23.39:22)
V závěru máš na mysli pověstný Cimrmanův krok stranou?

[2] od: Joker ® (4.2.2009 22.10:09)
Mistr: I tak se to dá říct :-)

Přidat nový komentář