„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Výhodné solární panely?

napsal Joker, 28.4.2009 12.46:25

Nedávno jsem četl na iDnes článek Fotovoltaické panely jsou investicí, jakou nenabídne žádná banka.

Komu leží peníze na účtu ladem, měl by zvažovat investici do takzvané fotovoltaické elektrárny. Zaplatí se po osmi až deseti letech, potom dalších deset už jenom vydělává.

Zdá se tedy, že solární panely jsou poměrně slušný alternativní zdroj energie. Jak vypadá realita?

Efektivní zdroj energie?

Zdá se, že máme vyhráno- koupíme si všichni solární panely a nemusíme stavět elektrárny. Investice se do deseti let vrátí na elektřině a pak už jen vyděláváme a ještě navíc jsme ekologičtí.

Má to jenom jeden háček: Ta osmiletá návratnost investice je počítaná při dotované výkupní ceně elektřiny, která v roce 2008 byla 13,46Kč (viz např. výpočet zde, ze kterého se nejspíš vychází i v článku na iDnes). No a za "normální" elektřinu platíte kolik? V odkazovaném výpočtu se předpokládá 4Kč/kWh, nevím kde na to přišli, já platím 2,43Kč/kWh (za "vysoký tarif"). U různých tarifů jsem našel ceny ve "vysokém tarifu" zhruba 2,40-2,80Kč. Čili dotovaná výkupní cena elektřiny ze solárních panelů je přibližně 5x vyšší, než cena elektřiny z klasických elektráren. Neboli stát vlastně dotuje 80% ceny vykoupené solární energie.

Vynechme teď dotace a soustřeďme se na samotnou efektivitu solárních panelů: Kdyby žádné dotace nebyly, příjem ze solárních panelů by byl 5x nižší a pokud uvažujeme nulové náklady na údržbu, byl by 5x nižší i zisk. To znamená, že se 5x prodlouží čas na zaplacení nákladů- místo 7,91 roku by to bylo 39,55 roku. Životnost solárních panelů je ale (podle výše odkazovaného článku) 25 let. Neboli: Bez dotací se dnešní solární panely za dobu své životnosti nezaplatí.

Uvažujme dále: Cena solárního panelu jsou vpodstatě vstupy nutné k jeho vyrobení (materiál, energie, práce), přepočítané na peníze. To znamená: Solární panel za svou životnost vyrobí méně zdrojů, než kolik se spotřebovalo na jeho výrobu. To nevypadá jako moc ekologický zdroj energie.

To samozřejmě platí pro dnešní situaci, pokračuje vývoj levnějších a účinnějších solárních panelů, takže v budoucnu se to může změnit.

Opravdu žádná banka takový výnos nenabídne?

Teď druhý pohled- nějaká ekologie mě nezajímá a půjde jen o peníze, tj. úvaha z předchozí kapitoly není podstatná, podstatné je, že budu mít dotovanou garantovanou výkupní cenu na 20 let.

V perexu jsem citoval: Zaplatí se po osmi až deseti letech, potom dalších deset už jenom vydělává. Když se investice po deseti letech (připomeňme si, že to je marketing firem, které se prodejem solárních panelů živí, takže bych se s návratností držel při zemi) zaplatí a pak dalších deset let vydělává, po těch 20 letech se tedy zaplatí a ještě vynese zhruba stejně, jako byla ta počáteční investice. To znamená přibližně 100% výnos za 20 let, tedy kolem 5% roční výnos. Pro investici na 20 let to je podprůměrné až průměrné zhodnocení, ne něco, co "žádná banka nenabídne".

Výpočet návratnosti zde je sice ještě optimističtější a slibuje návratnost investice už za necelých 8 let, ale připomínám, že jde o marketing. První, čeho je dobré si všimnout, že vstupní investice nepočítá veškeré náklady, které skutečně zaplatíte- investice 383.144,16Kč je totiž jen cena stavebnice, ke které si ještě musíte dokoupit konstrukci, někdo to musí nainstalovat, zrevidovat, a tak dále. Reálnější je proto počítat cenu na klíč, což je u stejného systému panelů hned skoro o 100.000Kč víc (467.097,06Kč). Dál cena "standardní" elektřiny 4Kč/kWh je dost přehnaná, jak už jsem psal výše. Prostě je nutné ty informace brát s ohledem na to, že jde o marketing.

Pravda, někteří už přišli na to, že existuje ještě výnosnější varianta: prostě solárním panelům trochu pomůžete. Domluvíte se se sousedem (aby to na elektroměru nevypadalo blbě), natáhnete si drát... a pak na jednom konci drátu berete elektřinu ze sítě za 2,50Kč/kWh a na druhém konci drátu ji do sítě vracíte za 13,50Kč/kWh.

Případně, jak navrhuje jeden komentující na iDnes: Až ještě trochu zvýší dotace, vyplatí se nainstalovat FV panely do sklepa a svítit na ně zářivkou (sice na tohle by se ty dotace musely zvednout opravdu hodně, ale ilustruje to ten princip, v čem je ).


K tomuto příspěvku nejsou žádné komentáře

Přidat nový komentář