„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Jde do tuhého

napsal Joker, 7.11.2009 1.50:16, naposledy upraveno 7.11.2009 1.57:54

Před časem jsem psal o snahách cenzurovat Internet nebo o odpojování „podezřelých“ uživatelů.

V poslední době se ale znepokojivé zprávy začínají nějak hromadit. Nechutně hromadit. Celá naše slavná Unie se nějak dává na pochod směrem k nové totalitě.

Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce,

každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce.

Každý však šel a na chytrost měl štempl

náš cíl se skvěl, jsi proti? Tak jsi lempl!

(Karel Kryl, Pochod Gustapa)

Zdá se vám to přehnané? Čtěte dále…

Soumrak svobodného Internetu

Francie nakonec schválila odpojování „podezřelých“ uživatelů od Internetu (tzv. HADOPI). Více např. na cdr.cz. Zároveň (viz tentýž článek) se Evropská Komise snaží rozšířit podobnou legislativu do celé EU.

Pokud ještě nevíte, o co jde: Pokud vlastníci autorských práv získají dojem, že se přes nějaké připojení pirátí autorská díla, úřad pošle majiteli připojení varování. Pak druhé a potřetí ho odpojí od Internetu. Dotyčný pak dál musí platit poplatek za připojení, ale na Internet se nedostane. Rozdíl oproti první verzi, kterou ve Francii zamítl Ústavní soud je, že ve druhé verzi musí odpojení podepsat soudce.

Také se vpodstatě uplatňuje presumpce viny, prostě někdo vás označí za piráta a dokažte svou nevinu. A pokud se ještě stále radujete, že konečně dostanou piráti za vyučenou, nejspíš jste přehlédli jednu věc: Odpojen bude majitel připojení. Což samozřejmě vůbec nemusí být ten pirát. Pokud si do počítače natáhnete virus, nebo se vám někdo napíchne na špatně zabezpečenou WiFi síť (přičemž převážná většina domácích WiFi sítí je napadnutelná), máte prostě smůlu.

Některé už možná napadlo, že s takovým zákonem provozovat Internetovou kavárnu nebo dát si do restaurace WiFi síť je zábava připomínající ruskou ruletu. Francouzi na to ovšem pamatovali, řešení existuje. Bude existovat úřadem schválený program, který bude filtrovat nepohodlné stránky. Ten si nainstalujete a úřad vás pak snad nechá na pokoji.

Ano, technicky jde o zhruba stejné řešení, jaké chce pro cenzuru Internetu používat Čína.

Málo? Dobře, přitvrdíme.

Bratia Slováci jdou ještě dál. Tamní ministerstvo vnitra do návrhu novely zákona o elektronických komunikacích dostalo přílepek, který zavádí dvě nové povinnosti: Jednak zakazuje používání anonymizérů, přičemž anonymizér je definovaný jako „služba, která znemožňuje nebo ztěžuje identifikaci uživatele Internetu“, jednak nařizuje webovým diskusním fórům archivovat provozní údaje po dobu nejméně 12 měsíců.

Kdo se v problematice jen trochu orientuje, vidí asi na první pohled, že takovýhle návrh je naprosté šílenství, které by mělo dalekosáhlé dopady. Za prvé do té definice anonymizéru spadá vpodstatě jakékoliv zařízení s překladem síťových adres (NAT), například proxy servery a routery. Vpodstatě všichni uživatelé bez veřejné IP adresy (kterých mohou být desetitisíce až statisíce) by se přes noc stali nelegálními. Bylo by zakázané mít doma nebo ve firmě místní síť s připojením k Internetu. Dále jakýkoliv provozovatel webového diskusního fóra by musel ukládat provozní údaje po celý rok. Že provozovatelé většiny dnešních diskusí tohle v životě nedokáží zajistit je asi zřejmé.

Jistě, pořád je naděje, že to neprojde, přesto to ukazuje, jakým směrem by vláda Slovenska ráda směřovala.

Mimochodem, u nás to není lepší.

Stále málo?

Evropská Unie připravuje Velkého Bratra. A to bez uvozovek, projekt s názvem „sledování abnormálního chování obyvatelstva“ až mrazivě připomíná Orwellovo 1984. A tentokrát nejde jen o Internet- byť součástí jsou i programy, které by třídily a prohledávaly webové stránky na „zajímavá“ slova. Do ulic by se měly instalovat kamery a mikrofony. Ty budou dohromady tvořit systém, na jehož pozadí má být software analyzující chování obyvatelstva. Systém má umět rozeznat třeba výstřel nebo rozbíjení skla, volání o pomoc a tak. To ale není všechno. Systém má být schopný analyzovat, zda se nějaká osoba chová „normálně“ nebo „nenormálně“. rozeznávání tváří, výrazů, analýza klíčových slov. Ukládání, kdo, s kým a o čem se baví. To vše má být možné.

Projekt by na úrovni celé EU vytvořil monstrózní šmírovací aparát, který by policii -a lidem co znají ty správné lidi- umožnil sledovat u kohokoliv nejen pohyb, ale i s kým a o čem se baví a navíc ty informace ukládat a dávat do souvislosti s dalšími informacemi.

No a jak jinak, projekt je obhajován klasickým argumentem:

Pokiaľ obyvateľ žije normálnym životom, on v databázach nebude vôbec figurovať. (...) Bežní ľudia v databázach vôbec nebudú.

…jeden z nejhorších omylů. Měl by existovat zákon, že za prosazování sledování lidí argumentem „slušný člověk se nemusí sledování bát“ je trest rána pěstí a ztráta volebního práva.

Spousta lidí má pocit, že jich se to netýká, že to je někde daleko… a pak že už s tím nejde nic dělat. Nicméně tohle není KLDR, Írán nebo Čína, to se děje tady! A netýká se to jen nějakých zločinců nebo pirátů, je to nebezpečí i pro ty „normální občany“.

Snad ještě je čas protestovat, apelovat na zákonodárce, kontrolovat je (protože jsou zjevně schopní lecčeho) a případně nahradit- za pár měsíců bude příležitost.

Jinak to s námi nedopadne dobře.

Pokud chceš vidět obraz budoucnosti, představ si botu dupající po lidské tváři - navždy.

(George Orwell, 1984)


[1] od: Weru × (9.11.2009 1.12:23)
To snad nemyslí vážně?!?!

Přidat nový komentář